
História oblasti spánku je plná zaujímavého vývoja, ktorý je dodnes zdrojom ďalších výskumov. S pokrokom lekárskych štúdií v posledných storočiach pokročil aj výskum spánku.
Po väčšinu ranej histórie výskumu spánku sa mnohé starobylé kultúry nezameriavali na úlohu spánku ako faktora ľudského zdravia ale na výklad snov. Sny sú aj dnes ešte záhadou nášho mozgu v procese spánku.
Až v 18. storočí vedci skutočne začali skúmať spánkové vzorce. V roku 1729 Jean Jacques d’Ortuous de Marian uskutočnil výskum rastlín, ktorý vyvolal záujem o ľudský spánok. Všimol si, že rastliny pokračujú v raste aj počas úplnej tmy a pochopil, že cirkadiánne rytmy sú nezávislé od prostredia. V roku 1845 britský lekár John Davy študoval súvislosť medzi telesnou teplotou a spánkovým režimom. Potom francúzsky výskumník Henri Pieron vydal knihu s názvom Fyziologický problém spánku. Bolo to prvýkrát v histórii, kedy sa odpočinok skúmal ako zdravotný problém. V nasledujúcich rokoch výskum spánku prekvital ako bohatá oblasť pre vedcov. Constantin von Economo, rumunský neurológ, ďalej identifikoval hypotalamus ako oblasť mozgu zodpovednú za reguláciu spánkových cyklov. V roku 1924 sa nemecký psychiater Hans Berger stal prvým, ktorý zaznamenal elektroencefalogramom (EEG) vlnové vzory produkované mozgom a študoval rozdiel medzi spánkom a bdením.
Dr. Nathaniel Kleitman otvoril prvé spánkové laboratórium na Chicagskej univerzite v 20. rokoch 20. storočia. Tu študoval reguláciu spánku a ľudský cirkadiánny rytmus. On a jeho študenti tiež analyzovali charakteristiky spánku a účinky chronickej spánkovej deprivácie. Tieto dôležité počiatočné kroky v oblasti výskumu spánku priniesli Kleitmanovi titul „Otec amerického výskumu spánku“. Spolu s jedným zo svojich študentov, Dr. Eugenom Aserinskym, Kleitman objavil rýchly pohyb očí (REM). Zistili, že ide o pravidelnú fázu spánku, ktorá sa v bežnej noci opakuje štyri až päťkrát. REM bola definovaná ako obdobie ľahšieho spánku, keď pacienti mali najčastejšie živé sny.
Dr. William Dement, ďalší Kleitmanov študent, zdokumentoval spánkové cykly prvýkrát v roku 1955. Neskôr pokračoval v hlbšom výskume vzťahu medzi REM spánkom a snami. Vďaka svojej oddanosti tejto oblasti sa Dement stal jedným z popredných odborníkov na poruchy spánku a sny. Nazývali ho aj „otcom spánkovej medicíny“.
Následne a priebežne ďalší a ďalší vedci nadväzovali na predchádzajúce zistenia a výskumy a dodnes sa mnohí snažia odkryť viac tajomstiev nášho mozgu, ktoré sú spojené so spánkom.
Najnovší vývoj v oblasti výskumu spánku sa v posledných rokoch rozrástol a zahŕňa mnoho ďalších oblastí – od kardiovaskulárneho výskumu, neurológie, otolaryngológie a ďalších.
V roku 2014 vznikla na Slovensku Slovenská spoločnosť spánkovej medicíny (SSSM) zlúčením Sekcie spánkovej medicíny Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti a Sekcie pre štúdium porúch spánku Slovenskej neurologickej spoločnosti. Keďže problematika spánku má interdisciplinárny charakter, SSSM združuje zdravotníckych pracovníkov rôznych odborností, predovšetkým pneumoftizeológov, neurológov, internistov, otorinolaryngológov, pediatrov, ale aj iných odborností, ktorí sa zaujímajú o spánkovú medicínu.
Možnosti liečby a zariadenia určené na pomoc pri poruchách spánku sa neustále zlepšujú. Ako výskum napreduje, naše znalosti o funkcii a dysfunkciispánku sa zlepšujú a prehlbujú. Za posledných 20 rokov došlo v rozvinutých krajinách k jasnému posunu smerom k laboratórnemu aj domácemu testovaniu u ľudí, ktorí zápasia s problémami so spánkom. Počas tohto obdobia vznikli aj na Slovensku viaceré spánkové laboratóriá vybavené kompletnou polysomnografickou a videopolysomnografickou diagnostickou technikou, so školeným personálom, ktoré slúžia na diagnostiku a liečbu porúch spánku a spánkových porúch dýchania. Bol zavedený systém akreditácie spánkových laboratórií, ktorý garantuje odbornú úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Vďaka tomuto posunu je testovanie spánku oveľa jednoduchšie, dostupnejšie a prístupnejšie pre priemerného človeka, ktorý hľadá kvalitnejší odpočinok. Domáce testovacie zariadenia sú teraz schopné poskytnúť lekárom údaje, ktoré sú kľúčové pre diagnostiku poruchy. Okrem toho mobilné aplikácie a nositeľné technológie pomáhajú zlepšovať výsledky liečby. Pacienti môžu jednoducho sledovať svoj pokrok a získať podporu pri koučovaní spánku počas celého liečebného programu.
Zhrnutie:
Vďaka postupnému pochopeniu dôležitosti spánku v našich životoch sa okolo neho postupne vytvorila nie len veľká snaha vedcov a lekárov, ale aj nové odbory a profesie. V posledných 10 rokoch sa okolo spánku rozrástli aj hi-tech pomôcky, koučovia a aplikácie, ktoré majú jednotlivcom pomôcť žiť kvalitnejší život.