
Niekedy sa ti môže zdať, že nemôžeš urobiť nič, aby si svojmu dieťaťu pomohla zaspať, ale existujú užitočné kroky, ktoré môžeš podniknúť. Maj na pamäti, že u detí sa zvyčajne nevytvoria stabilné spánkové cykly pred dosiahnutím 3 mesiacov, takže niektoré z týchto tipov môžu byť užitočnejšie pre staršie deti.
Vytvor doma režim pred spaním:
Pravidelný režim pred spaním môže pomôcť bábätkám zaspať, spať dlhšie a mať kvalitnejší spánok. Rutina pred spaním môže zahŕňať kŕmenie, maznanie a hojdanie alebo prechádzky s dieťaťom. Nezabudni aj na utlmenie svetla, aby evokovalo, že sa ide spať.
Polož svoje dieťa skôr, ako zaspí:
Deti, ktoré idú spať ospalé, ale nie úplne spiace, sa učia zaspávať samé. Je dôležité, aby sa naučilo, že spánok príde k nemu, keď bude ležať.
Dávaj pozor na signály únavy:
Deti môžu plakať, pretierať si oči alebo byť nervózne, keď sú ospalé. Tieto signály naznačujú, že je čas zdriemnuť si alebo ísť spať.
Nereaguj okamžite na každý hluk:
Staršie deti, ktoré vydávajú hluk, nemusia byť vždy hneď kŕmené alebo prebaľované. Začínajú sa prejavovať a snažia sa komunikovať. Pred upriamením pozornosti na nich im nechaj niekoľko minút, aby sa upokojili. Ak by to bol plač, tak sa dieťaťu samozrejme treba venovať včas, lebo sa mu asi niečo veľmi nepáči.
Vytvor tmavé a tiché prostredie:
Udržiavanie tichej a tmavej detskej izby v noci deťom pomáha zaspať a znižuje pravdepodobnosť, že sa zobudia. Na správne nastavenie cirkadiánnych hodín je správne striedanie tmy a svetla kľúčové.
Zaviň svoje bábätko:
Veľmi užitočné pre novorodencov je zavinovanie, ktoré môže pomôcť tvojmu dieťatku spať lepšie a dlhšie. Napríklad Americká akadémia pediatrov poskytuje dokonca pokyny na zavinovanie ako spôsob bezpečného spánku pre novorodencov.
Utlm aktivitu:
Obmedzenie aktivity okolo bábätiek v čase pred plánovaným spánkom, môže pomôcť upokojiť malé zlatíčka a pripraviť ich na spánok.
Zameraj sa na to, čo je v noci nevyhnutné:
Nočné kŕmenie a výmena plienok by mali byť krátke a čo najpokojnejšie. Akonáhle sa postaráš o okamžité potreby svojho dieťatka, môžeš ho uložiť späť do postieľky. V ideálnom prípade sa ani plne neprebudí pri nočnom servise.
Rozvýjaj a podporuj hru počas dňa:
Aktivity počas dňa povzbudzujú deti, aby zostali bdelé dlhšie. Dlhší čas bdenia môže predĺžiť čas spánku tvojho dieťatka v noci.
Keď svetlo, tak červené:
V noci si zrejme potrebuješ prisvietiť pri prebaľovaní, alebo mať zapnuté malé rohové svetielko. Existuje veľa pekných riešení v tvare mackov, domčekov a rôznych dizajnových kúskov, ale väčšina je nevhodná. V noci je ideálne svetlo na svietenie také, ktoré neobsahuje modrú a zelenú svetelnú vlnovú dĺžku, čiže červené svetlo. Pomôže tebe aj bábätku, aby ste sa rýchlejšie dostali späť do stavu spánku a zároveň váš mozog nebude tak veľmi iritovať. Ak nie je dostupné červené, tak je riešením ešte oranžová. Ružová nie je vhodná, nakoľko obsahuje modrú farbu.
Vyskúšaj tréning spánku
Existujú metódy tréningu spánku, čo sú spôsoby, ako pomôcť bábätkám naučiť sa upokojiť sa a zaspať samé. Existuje niekoľko možností tréningu spánku, ktoré môžeš vyskúšať. Spánkový tréning by si mala skúšať iba u detí, ktoré majú najmenej 6 mesiacov, pretože tieto metódy nie sú účinné pre mladšie deti.
Cry-it-out metóda:
Pri tejto metóde je potrebné umožniť svojmu dieťatku, aby sa po prebudení v noci rozplakalo. Postupom času to môže znížiť množstvo plaču a môže to pomôcť dieťaťu naučiť sa samo utíšiť. Väčšinou keď sa v noci rozplače, tak k nemu bežíme, v tejto metóde ale testujeme viac seba ako to dieťa asi. Ak bývaš na dome a nemáte ďalšie spiace deti, tak to môžeš skúsiť, ale treba mať odvahu hneď neutišovať.
Kontrolovaný plač:
Namiesto ignorovania každého plaču sa rodičia prihlásia k plačúcemu bábätku, no pri každej príležitosti im to trvá dlhšie. Podobne ako metóda plaču, môže to pomôcť bábätkám upokojiť sa, lebo aj im chvíľu trvá si uvedomiť svoje okolie.
Metóda kempovania:
Rodičia, ktorí sa „utáboria“, zostávajú v detskej izbe, kým dieťa nezaspí, ale nedvíhajú ho, nedotýkajú sa ho a rozprávajú veľmi málo, aj keď dieťa plače. V podstate sa čaká, že zaspí. Ja to poznám ako metódu, kto zaspí skôr a zvyčajne matka aj dieťa.
Časovanie spánku:
Časovanie spánku pred spaním, je metóda, kedy sa rodič snaží pomaly upravovať čas spánku svojho dieťaťa buď na skôr alebo neskôr, aby dosiahol požadovaný čas spánku. Ak sa jedná o povedzme 30 minút, tak sa to dá vyladiť viac menej naraz, ale ak o 2 hodiny, tak to skúšal postupne prelaďovať počas niekoľkých dní, nakoľko viac mesačné deti majú v sebe už svoje vlastné biologické hodiny a tie sa nedajú prestaviť lusknutím prsta.
Plánované prebúdzanie:
Plánované prebúdzanie zahŕňa zobudenie dieťatka krátko predtým, ako by sa normálne zobudilo samo na kŕmenie a upokojenie. Je to vhodné, ak vieš, že naozaj opakuje svoje spánky v cca rovnakom časovom horizonte a niekam sa napríklad chystáš a naháňaš čas. Treba to robiť ale jemne a citlivo, lebo inak to vyvolá opačný efekt, než bolo mienené.
Každé dieťatko reaguje viac menej individuálne a nie je naprogramované na jednotný systém. Nerob si hneď starosti ak potrápi režim v domácnosti s tým, že nebude spať na želanie cez deň alebo v noci. Sleduj celkovo naspané hodiny, aby cca kopírovali potrebný čas na jeho spánok, ostatné sa vyladí. Všetko je len obdobie 😊