Prelep si ústa prosím!

Počul/a si už o preliepaní si úst počas spánku? Nie, nie je to snímka z filmu o únose, kedy ti neznámy človek zalepí ústa, aby si nekričal/a.

Na jeseň 2022 bola na sociálnej sieti TikTok aktívna téma preliepania si úst počas spánku. Zahraniční influenceri ukazovali ako sa to robí, s akou páskou a aké to má benefity. Na to sa médiá obrátili na lekárov, aby ich konfrontovali s touto metódou a jej benefitmi a tí sú skeptickí, keďže chýbajú opakované a dlhodobé štúdie ohľadom vplyvu tejto metódy. Je to ako pri väčšine vecí a techník, ktoré sa aplikujú iba pár rokov, chýbajú dlhodobé testy na tisícoch až desať tisícoch účastníkov.

Nakoľko mám osobnú skúsenosť s týmto „heckom“ počas spania už niekoľko rokov a patrím do skupiny tých, ktorým pomohla, tak si to poďme rozobrať na drobné.

Prečo si vlastne niekto chce prelepiť resp. nechať zatvorené ústa na noc?

Zaznamenané pozitívne výsledky, ktoré sa objavili vo výpovediach viacerých ľudí na internete, hovoria nasledovné:

  • Prestali chrápať (spoločenský problém)
  • Ranný pocit väčšieho odpočinutia po spánku
  • Hladké zuby ako po umývaní zubov
  • Ústa bez ranného zápachu
  • Nižšia kazivosť zubov
  • Menej zápalov ďasien
  • Nevysušené hrdlo
  • Nižšia potreba v noci vstávať na toaletu
  • Zníženie alebo zbavenie sa chronickej bolesti čeľuste
  • Pozitívne účinky pri bolestiach hrdla

A čo sa deje, keď počas spánku dýcham iba nosom a nie ústami?

Vedecky je dokázané, že dýchanie nosom je oveľa zdravšie ako dýchanie ústami, pretože je to prirodzenejšie. Nos funguje ako taký filter (vrátane chĺpkov rastúcich v nose) a zachytáva cudzorodé látky vo vzduchu a do tela prúdi čistejší kyslík ako cez ústa. Dýchanie nosom spomaľuje dýchanie, zabezpečuje lepšie fungovanie bránice a zvyšuje objem pľúc.

Podľa Andrewa Wellmana, riaditeľa laboratória pre poruchy dýchania počas spánku v Brigham and Women’s Hospital v Bostone, nos sa počas dýchania ohrieva, zvlhčuje a filtruje vzduch, ktorý dýchame, čo ústa v skutočnosti nedokážu. Tento vlhký vzduch udržuje dýchacie cesty lubrikované a filtrácia zachytáva potenciálne škodlivé častice, aby neskončili v pľúcach. Na druhej strane, „dýchanie ústami môže vysušiť naše ústa, čo zvyšuje riziko zápachu z úst a zápalu ďasien,“ tvrdí Dr. Dasgupta, pulmonológ a lekár spánkovej medicíny pre pľúcnu a spánkovú medicínu v Mount Carmel Mid v štáte Ohio. Navyše dýchanie s otvorenými ústami môže mať vplyv na prirodzené baktérie v ústach, čo môže viesť k ochoreniu ďasien alebo zubnému kazu. Tých málo štúdií, čo sa uskutočnili hovoria, že táto technika nemá vplyv na dýchanie u ľudí s astmou a že by mohla byť prospešná pre ľudí s miernym spánkovým apnoe (prestávky v dýchaní počas spánku).

Najmä pri dýchaní nosom sa tiež produkuje oxid dusnatý, plyn, ktorý môže pomôcť otvoriť krvné cievy – a tým pomôcť pri znižovaní krvného tlaku a zlepšovaní prietoku krvi.

Aké sú riziká?

Ako sa pri všetkých podobných aktivitách uvádza, každý kto niečo nové vyskúša, to robí na vlastné riziko a mal by sa poradiť so svojím lekárom (otázne je či všeobecný lekár je vhodný na diskusiu). Riziko je vždy aj to, že lekár vás v tom nechá pravdepodobne samého s rozhodovaním, alebo rovno povie, že je to blbosť. Stále platí, že to, že niekto vyštudoval medicínu, automaticky neznamená, že sa naučil viac ako predpisovať tabletky od farma firiem, alebo nejaké nové techniky a praktiky mimo základných učebníc, z ktorých zložil skúšky pred pomaly pol storočím. Toto platí rovnako pri každej profesii. Človeka musí jeho práca baviť a to znamená, že sa neustále vzdeláva vo svojej špecializácii. Ale odpoveďou má byť pre teba, že prečo si chceš prelepovať ústa v noci? Ak je na to reálna príčina a ty ste inak zdravý jedinec a nechytáš paniku z prelepených úst, tak vyskúšaj a zistíš. Pozor na upchatý nos (to proste nebude fungovať). Pokiaľ máš vychýlenú nosnú prepážku alebo polypy v nose, tak tie sa dajú riešiť lekárskym zásahom a možno sa ti potom bude aj bez lepenia úst lepšie dýchať.

Vedľajšími rizikami praktizovania tejto techniky je vyzerať divne pred rodinou alebo známymi, podráždenie pokožky okolo úst a hocičo, čo niekto vyhlási, že mu spôsobila táto technika. Mojimi pozitívnymi vedľajšími účinkami bolo, že som eliminoval chrápanie (záleží stále ako veľmi si ústa zalepím), čo manželka ocenila a tak isto partia na chate. Každú noc už nevstávam na toaletu a ráno nemusím utekať hneď ako vstanem a áno prostatu som mal v poriadku. Ten ranný pocit čistých zubov a neutrálnej chute v ústach je na nezaplatenie. Pôvodne som to chrápanie chcel riešiť operačne, ale po otestovaní na zapožičanom prístroji, mi pneumológ povedal, že by som musel mať 100x horšie výsledky, aby som to musel riešiť a že to mám nie zdravotný ale spoločenský problém, tak som to vyriešil páskou. Moja obľúbená spánková poloha je na chrbte a to je aj najlepšia poloha na chrápanie, takže bez pásky ani na krok z domu.

OK, teda povedzme, že si ústa prelepím, ale nezadusím sa?

Z čisto praktického pohľadu, ak máš prelepené ústa a čistú priechodnú nosnú dutinu, netrpíš žiadnymi chorobami dýchacích ciest, nie si pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok, tak aj keby si chytil paniku a začal sa dusiť, tak máš 2 ruky, ktoré zalepené ústa uvoľnia. Skús si to. Zároveň pokiaľ používaš správnu pásku na lepenie, tak aj silou vlastnej čeľuste a pier si dokážeš rozlepiť ústa. Musím spomenúť, že kamarát to chcel skúsiť raz, ale vraj sa začal dusiť, keď si to nasadil a už to viac neskúsil.

A čím si mám teda prelepiť ústa?

Voľba pásky resp. materiálu z ktorého je páska je dôležitá, nakoľko si lepíš pásku na citlivú časť pokožky a to na pery. Páska má byť účelovo vyrobená na kontakt s pokožkou. Pokožka má pod páskou dýchať a po nalepení sa má dať aj ľahko odlepiť bez toho, aby zanechala akékoľvek zvyšky pásky a lepidla na tvári. V nevýhode sú chlapi, ktorí si pestujú fúzy a bradu, keďže páska na tvárovom ochlpení ťažšie drží, takže tu treba vyskúšať viacero druhov a teoreticky iba pery zachytiť Na trhu existujú rôzne materiály, tvary a farby. Keď som to počítal, tak každodenné lepenie páskou počas jedného roka ťa môže stáť od cca 40 eur až po cca 400 eur. V tom sú už zarátané aj nepodarky a občasné odlepenia a použitie novej pásky počas tej istej noci. Nechcem propagovať jednotlivé značky, ale ak si nebudeš vedieť rady, tak sa kľudne ozvi.

A čo deti?

Deťom určite NIKDY nepreliepaj ústa ničím. Dojčatá a deti prirodzene dýchajú nosom. Avšak pretrvávajúce dýchacie problémy počas škôlkarskych chorôb a stresujúce faktory často spôsobujú, že začnú dýchať ústami, čo je viditeľné a počuteľné hlavne počas spánku. Veľa detí si tak vypestuje nesprávny zvyk dýchania ústami. Väčšina rodičov žiaľ zrejme netuší, že dýchanie ústami môže spôsobiť zmeny na vývoji tváre a vo vývoji zubov, ktoré často vedú ku krivému chrupu, zúženej čeľusti, ustupujúcej brade a zúženiu dýchacích ciest nosa a hrdla. Sú to samozrejme extrémne prípady, ale dejú sa žiaľ. John Mew, anglický profesor a lekár špecializujúci sa na vývoj zubov vyhlásil, že viac ako 50 % 4-ročných detí dýcha ústami väčšinu času. Toto môžem z časti potvrdiť z čias, keď mal syn približne 4 roky a počas opakujúcej sa choroby dýchacích ciest dýchal hlasno ústami až chrápal. Takže deti treba sledovať a pokiaľ vidíš, že nastal zlozvyk, tak sa poraď so špecialistom, aby si správnymi cvičeniami podchytil tento problém. Len nebež prosím po odbornú pomoc po 3 prechrápaných nociach, keď malo tvoje dieťa plný nos.

Ak máš prípadne krátkolebečné plemeno psa, ktoré dokáže chrápať kvalitne, tak mu tiež nepreliepaj papuľu 😊, ale pošli ho do druhej izby.

Záver:

Ak je dôvod vyskúšať lepiť si ústa a bude to mať pre teba prínos, tak do toho. Mne sa to osvedčilo. Hlavne prvý rok som naozaj pociťoval viac výhod, teraz je ich menej, ale stále mi výrazne stoja za používanie pásky na ústa každú noc, bez ohľadu na miesto spánku – doma, na dovolenke alebo na pracovnej ceste. Budem rád ak sa podelíš o svoje skúsenosti s touto technikou na vsetko@ospanku.sk.