Spánok v tehotenstve

Hovorí sa, že tehotenstvo je jedno z najkrajší etáp života ženy. Odpovedí, by sme asi dostali veľa a rôznych. Či si to ženy užívajú alebo nie, spať musia aj v tehotenstve. Okrem bežných problémov so zmenou proporcií a návalov emócií zápasia aj s nevoľnosťou, častejším močením, väčšou únavou. Byť tehotnou, nie je proste jednoduché. Poďme si povedať niečo o spánku v tomto čarovnom období, kedy sa rodí nový život.

Spánok je nevyhnutnou aktivitou pre tehotnú ženu a práve v tomto období je potrebné, aby sa plne sústredila na seba a svoje potreby a teda aj dostatok spánku. Spánok ovplyvňuje takmer každú bunku a tkanivo v tele a dobrý spánok je obzvlášť dôležitý počas tehotenstva. Americká akadémia spánkovej medicíny uvádza, že dobrá spánková hygiena je jedným z najlepších spôsobov, ako môže tehotná žena dopomôcť k zdravému, prirodzenému a úspešnému pôrodu. Tehotné ženy, ktoré nemajú dostatok kvalitného spánku, môžu byť štatisticky vystavené vyššiemu riziku, že budú musieť podstúpiť cisársky rez alebo budú mať predčasne narodené dieťa. Doplním, že obe verzie pôrodu sú plne v poriadku v dnešnom modernom svete, ale zároveň prirodzený pôrod na čas je na základe pozorovania väčšia istota menšieho množstva komplikácií v živote bábätka. Spánková deprivácia počas tehotenstva je tiež spojená s rodičovskou depresiou, tehotenskou cukrovkou a vysokým krvným tlakom počas tehotenstva.

Ako to bude vlastne vyzerať počas jednotlivých trimestrov?

Kvalita spánku sa v priebehu tehotenstva mení, pretože sa telo prispôsobuje podpore rastúceho plodu. Na začiatku tehotenstva telo začne produkovať viac krviniek a zvyšuje produkciu progestrónu, čo môže spôsobiť, že sa človek bude cítiť viac unavený, čo môže nastať už týždeň po otehotnení.

V druhom trimestri niektoré ženy pociťujú nárast energie a pocit pohody. U iných môže začať alebo sa zhoršiť opuch, svrbenie alebo bolesť dolnej časti chrbta a tak narušiť kvalitný odpočinok.

Počas tretieho trimestra môže byť ťažké oddychovať a spať v správnej polohe, keďže sa dieťa zväčšuje a telo naďalej prechádza významnými zmenami. Je bežné, že ženy v neskorom tehotenstve majú ľahší spánok a častejšie sa prebúdzajú, čo je niekedy spôsobené ťažkosťami pri hľadaní pohodlnej polohy alebo príznakmi, ako je pálenie záhy a nočné výlety do kúpeľne. Takmer všetky tehotné ženy pociťujú zvýšenú potrebu močiť v noci aj cez deň. Nočné vstávanie na toaletu sa často začína počas prvého trimestra a zhoršuje sa počas tretieho trimestra. Dieťa sa zväčšuje a tlačí na močový mechúr a tým zväčšuje tlak a urýchľuje celý proces. Je to v poriadku.

Tehotenstvo môže byť aj stresujúce obdobie a tehotné ženy môžu zistiť, že úzkosť, obavy alebo stres sťažujú spánok. Tehotné ženy tiež bežne zažívajú nočné mory alebo živé sny. Tu je naozaj potrebná opora partnera prípadne rodiny, ktorí zabezpečujú mentálnu pohodu a podporujú svoju tehulku v pozitívnom videní budúcnosti.

Pálenie záhy a gastroezofageálny reflux (GERD) sú bežné počas tehotenstva a môžu v noci poriadne dráždiť, čo sťažuje spánok.

Viac ako polovica tehotných pociťuje bolesti krížov, ktoré môžu byť spôsobené prirodzenými zmenami kĺbov a svalov počas tehotenstva. Bolesť sa môže zhoršiť v noci, čo sťažuje relaxáciu a zaspávanie.

Často sa stáva, že tehotné ženy sú dočasne zo seba znechutené, na jednej strane sa tešia na rastúci zázrak vo svojom brušku ale na druhej strane im vadí tá nepohoda, nadmerné potenie, častejšie zmeny nálad a v neposlednom rade aj príležitostné chrápanie. Je to spôsobné zvýšenou pravdepodobnosťou upchatia nosa a počas spánku začnú dýchať ústami, aby kompenzovali príjem kyslíka, čo bude sprevádzané hlasným dýchaním – chrápaním.

Zatiaľ čo mnohé z týchto problémov so spánkom sú počas tehotenstva bežné, niekedy môžu problémy so spánkom dosiahnuť úroveň poruchy spánku. Preto je dôležité porozprávať sa so svojím lekárom o ťažkostiach so spánkom, keďže nespavosť, syndróm nepokojných nôh a spánkové apnoe sú bežnejšie u tehotných žien. Okrem lekárov máš k dispozícii aj pôrodné asistentky, ktoré sú už bežnou praxou (hradenou zdravotnými poisťovňami) aj na Slovensku a stretnúť sa s nimi hlavne v okolí Bratislavy dá v pohodlí vlastného domova alebo na káve v meste. Ich dostupnosť je rôzna v závislosti od regiónu.

Aká je najlepšia poloha na spanie?

Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú spať na boku s pokrčenými nohami. Spánok na boku je zvyčajne najpohodlnejšia poloha a umožňuje srdcu ľahšie pumpovať krv. Ak je to možné, môže byť prospešné spať na ľavom boku, pretože to zlepšuje prietok krvi do vnútorných orgánov a plodu. Odborníci tiež odporúčajú, aby sa tehotné vyhli spánku na chrbte, lebo sa tým vyvíja tlak na dutú žilu. Ak sa chceš dostať do pohodlnej polohy na spánok, môže ti pomôcť položiť si pod brucho alebo medzi nohy vankúš. Spanie so zrolovanou prikrývkou alebo vankúšom na chrbte môže tiež znížiť nepohodlie. V babyshopoch nájdeš nepochybne veľa rôznych pomôcok na spanie, ktorými sa oblož a podlož, aby si dosiahla pohodlnú polohu.

Typy na lepší spánok v tehotenstve a na správne polohy spánku v tehotenstve nájdeš v ďalších článkoch.