Tínedžeri a spánok I – trocha moralizovania

o spanku teenager

Dospievanie je vývinové obdobie, keď dospievajúci mentálne a fyzicky prechádzajú do dospelosti. Pre mnohých tínedžerov je tento prechod poznačený aj rastúcou nezávislosťou, ako aj novými rolami a povinnosťami.

Tínedžeri vo veku 14 až 17 rokov by mali spať 8 až 10 hodín denne – splnenie tohto štandardu môže byť ťažké, ale pri správnom nastavení domácnosti je to reálne. Rodičia si asi pamätajú koľko sme mali aktivít a búriace sa hormóny nám pridávali denne na obtiažnosti pri zvládnutí všetkých očakávaní okolia. Myslím si, že dnes to majú mladí ľudia v tomto veku ešte náročnejšie, keďže je všetko rýchlejšie a menej priestoru je ísť do hĺbky. Školské rozvrhy, požiadavky na domáce úlohy, mimoškolské aktivity, sociálne siete, kvalitný multimediálny obsah 24/7 a zvýšené vystavenie zariadeniam vyžarujúcim modré svetlo, to všetko môže prispieť k nezdravému spánku u dospievajúcich. Nedávne prieskumy ukazujú, že približne dve tretiny dospievajúcich spia menej ako 7 hodín denne. Toto platilo pred niekoľkými dekádami aj u mňa v tom veku, ale som presvedčený, že bol o niečo menší tlak a menej stresu (internet sa len rozbiehal a smart zariadenia neexistovali). Samozrejme veľké rozdiely môžu byť v tom, kto je v akej ekonomickej situácii, či býva na vidieku alebo v meste, či je rodina úplná alebo čiastočná a ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na kvalitu života a rutinu v domácnosti. Článok píšem skôr pre rodičov ako ich tínedžerov, ale obom skupinám bude určite nápomocný.

Nástrah medzi prechodom zo stavu dieťa do stavu mladý dospelý je veľa. Zvyšujúce sa očakávania rodiny a okolia, viac zodpovednosti, väčšia samostatnosť, prístup k alkoholu a cigaretám (vrátane všetkých nových možností ako je žuvací tabak alebo ochutené vaporizéri), možnosť zažiť prvé šoférovanie auta, sex, letné alebo aj dlhé lásky a pravidelné otázky, čím chceš byť, čo chceš študovať atď. V tom veku som niekedy nevedel ani čo bude o mesiac, nie o 5 rokov 😊. Ty ako rodič si musíš uvedomiť svoju rolu v živote dieťaťa, sme ich sprievodcovia a je našou úlohou, aby sme ich naviedli na správnu cestu, ktoré je správna pre nich, nie iba pre nás. Mapa ani návod neexistuje. Je to denno denná snaha dávať so seba to najlepšie a byť príkladom dieťaťu. Ak rodič pije pravidelne alkohol alebo fajčí, alebo nadáva a kričí, tak nemôže očakávať, že sa dieťa bude správať inak. Budúci dospelý nepochopí, že prečo by na neho mal/a správať inak a ani to, že sa stále do takmer 20 rokov jeho alebo jej telo stále vyvíja po hormonálnej stránke, takže aj prípadné omamné látky vplývajú na stále detský organizmus horšie. Samozrejme ani tebe a iným dospelým nedávajú či už alkohol alebo cigarety nič pozitívne okrem sebaklamu. Toľko z časti moralizovanie.

Jedným zo spôsobov, ako môžu dospievajúci zlepšiť svoj spánok, je zdržať sa nikotínu a alkoholu. Cigarety a iné produkty s nikotínom (bez ohľadu na množstvo) môžu sťažiť zaspávanie, viesť k fragmentácii spánku a spôsobiť, že dospievajúci sa počas dňa cítia ospalí. Tieto trendy boli pozorované ako po konzumácii, tak aj počas ochrannej lehoty po tom, čo ľudia prestali používať nikotínové produkty. Alkohol pomáha mnohým ľuďom zaspať (ďalší sebaklam), ale pritom narúša prirodzený spánkový cyklus počas druhej polovice noci a môže spôsobiť, že sa dospievajúci budú na druhý deň cítiť unavení. Edukuj svoje dieťa v smere vedľajších účinkov všetkých negatívnych látok ako sú alkohol, cigarety, nikotínové výrobky, nešportovanie, nadmerná konzumácia sociálnych sietí alebo hier, zvýšený príjem sladkostí. Niekedy pomôže zobrať dieťa do reality a ukázať ako vyzerá alkoholik, alebo prefajčený človek s rakovinou pľúc, alebo obézny dospelý. Hľadaj cestu, aby dieťa čo najlepšie pochopilo, čo sa deje. S edukáciou ale nečakaj, začni oveľa skôr, ešte pred dovŕšením 10 rokov dieťaťa, kedy je tvoj vplyv a autorita oveľa väčšie ako pri 15 ročnom dieťati.

Škola, víkendová platená práca, letná brigáda a podobne môžu zhoršiť problémy so spánkom u dospievajúcich. Prečo? Lebo dospievajúce deti chodia neskoro spať a do práce a na Slovensku žiaľ aj do školy sa vstáva skoro ráno. Štúdie spájajú tínedžerov s prácou vrátane štúdia so skorším časom prebúdzania, kratším trvaním spánku v noci a zvýšenými pocitmi ospalosti počas dňa. Nedostatok spánku môže negatívne ovplyvniť kognitívne a akademické výkony dospievajúcich. Tínedžeri s nedostatkom spánku sú tiež vystavení väčšiemu riziku depresie a úzkosti, ako aj samovražedných myšlienok. Koktejl týchto myšlienkových prúdov, neharmonická domácnosť a tlak sociálnych sieti sa žiaľ podpisuje na nevyrovnanej osobnosti a s tým spojených vonkajších prejavov. Pokiaľ sa spánok nevyladí, tak nemôžeš očakávať ani „vzorové správanie“ tvojho takmer dospelého dieťaťa, nakoľko to proste jeho mozog nedáva. Ak už tvoje dieťa v tomto veku chodí niekam pracovať, skús mu pomôcť nájsť prácu, kde nebude musieť vstávať úplne skoro a ani nemusí zostať do neskorého večera.

Nezabudni, si sprievodcom v živote svojho dieťaťa. Nasmeruj svojho tínedžera a dovoľ mu vykročiť zdravým smerom do budúcnosti.