Výber posteľnej bielizne pre bábätko

Incredible and sweet newborn baby sleeps on the bed

Keď čítate tento článok, tak si buď čerstvý rodič, alebo ním čoskoro budeš 😊. Vieš, čo ťa čaká? Niečo úžasné. Okrem nedostatku spánku asi všetko od nočného kŕmenia až po prebaľovanie a neustále žonglovanie s jednotlivými úlohami. Jedna vec je istá, byť novým rodičom je náročná práca, a to najmä vtedy, keď trpíš nedostatkom spánku. Kvalitný spánok je životne dôležitý pre každého a ešte viac pre fyzický a duševný vývoj tvojho dieťatka, a preto je aj výber správneho druhu posteľnej bielizne taký kľúčový. Tento sprievodca ťa nasmeruje správnym smerom, aby si sa uistil/a, že si vyberieš posteľnú bielizeň, ktorá je bezpečná a pohodlná a aby pomohla tvojmu dieťatku pokojne spať.

Aký typ posteľnej bielizne je pre dieťa najlepší?

Približne prvých 12 mesiacov života potrebuješ pre bábätko iba priliehavú plachtu, priedušnú deku alebo detský spací vak. Detské spacie vaky sú (podľa mňa TOP) bezpečnou a pohodlnou alternatívou k prikrývkam a poskytujú útulné pohodlie a zároveň umožňujú tvojmu bábätku krútiť sa. Sú obľúbenou voľbou pre mnohých rodičov a skvelé na nich je, že tvoje dieťatko ich nedokáže odkopnúť, a tak neprechladne a nezobudí sa. Je dôležité vybrať si spací vak, ktorý sadne tvojmu bábätku, a kontrolovať jeho priľnavosť, keď rastie. Uisti sa, že nie je príliš voľný okolo krku dieťaťa a že sedí na ramenách, aby sa zabránilo skĺznutiu dieťaťa do vaku a tak sa predišlo zbytočným stresom. Treba kupovať správnu veľkosť a meniť za väčšiu ako dieťa rastie. V ponuke sú vestičkové, kde trčia von celé ramená alebo aj s rukávmi, kedy je to vlastne súčasť oblečenia. Z osobnej skúsenosti odporúčam vestičkové, do ktorých dieťatko vložíte oblečené v pyžamku a výmena vzduchu vo vaku tak okrem otvoru okolo krku môže cirkulovať aj okolo ramien. Zloženie bavlna. Nekupuj veľké číslo a že veď dorastie. Potom sa už míňa účinok spacieho vaku. Ani na 8 ročné dieťa by si nekúpil spacák ako na dospelého chlapa. Existujú aj spacie vaky s nohami, ale to už mi príde ako gate s trakmi. Možno je to vhodné pre deti, ktorým vadí ak majú chodidlá v teple, ale pri tak malom dieťati neviem ako to preveriť.

Ak sa nerozhodneš pre detský spací vak, tak potom si budeš vyberať bavlnené obliečky (ideálne 100% bavlna) a prikrývky, ktoré sa ľahko vrstvia a pomáhajú udržať tvoje dieťa v správnej teplote, pretože bábätká nedokážu regulovať svoju telesnú teplotu (na toto nezabudni v prvom roku, preto je dôležité neprehrievať a ani neobliekať naľahko). Prikrývky vyberaj ľahké a priedušné, ktoré poskytujú pohodlie a pomáhajú regulovať teplotu dieťatka. Len sa uisti, že všetky plachty a prikrývky sú pevne zastrčené pod úrovňou detských ramien, aby nedošlo k nehode. Nám sa osvedčili ručne vyrobené pletené prikrývky z vlny, parádne mäkké s okami, takže termoregulácia funguje skrz nich. Pozrite sa okrem bavlny aj na bambus alebo mušelín, aj keď 100% bavlna je asi evergreen. V baby obchodoch nájdeš širokú ponuku a odborníci ti radi poradia.

Okrem prikrývky alebo detského spacieho vaku budeš potrebovať pevne priliehajúcu plachtu na zakrytie matraca postieľky. Ideálne s gumičkou po okrajoch, aby plachta držala pod matracom. Uisti sa, že ich máte niekoľko (na jednu postieľku 2-3kusy), pretože ich budeš musieť aj meniť. Aj keď sa nezašpinia od dieťaťa, tak preventívne treba prať (meniť ideálne 1x za 2 týždne alebo podľa potreby), aby sa zamedzilo rozmnožovaniu prachových roztočov a samotné dieťatko tam bude púšťať svoje slinky. Nepremokavá úprava asi na začiatku pri detských postieľkach nebude treba, keďže sa zvyčajne používajú jedno rázové plienky, takže k nehode by dôjsť nemalo. Ak si už ale budeš vyberať nepremokavú úpravu, tak sa pozri po prírodných vláknach, aby bola plachta mäkká a priedušná. Obliečky na začiatku nebudete potrebovať, ale neskôr určite pozeraj pre svojho potomka 100% bavlnu. Dnes existuje už viacero úprav, aby bola čo najjemnejšia na dotyk s jemnou pokožkou dieťaťa.

V prvých mesiacoch sa budeš obzerať asi aj po zavinovačkách, klasických perinkách alebo po hniezdočkách. Tu je ťažšie poradiť, keďže každá mama má svoju predstavu. Treba sa porozprávať s inými mamičkami o skúsenostiach. Nám sa opakovane osvedčilo hniezdočko v kombinácii so spacím vakom. Kým dieťa nekope v prvých týždňoch až mesiacoch, tak ho vieš aj prikryť a aj keby nebolo v perinke, nikam neodíde.

Pri zavinovačke na prvé 2-3 mesiace si hlavne dobre osvoj techniku viazania, aby sa materiál nehromadil pri hlavičke a dieťa malo v prípade potreby aj nejakú voľnosť pohybu pod ňou. Obaľuje sa iba telo, nie hlava a krk. Novorodené deti dobre reagujú na zavinovanie, pretože im pripomína pohodlný a bezpečný pocit v maternici. Ideálny materiál je opäť bavlna, nakoľko je ľahká a priedušná a zároveň má flexibilitu materiálu. Používanie zavinovačky tiež pomáha znižovať dojčenské reflexy, ktoré sú častou príčinou porúch spánku u novorodencov. Dôležité je zapamätať si, že dieťa na začiatku uspávaj vždy na chrbte, aby nedošlo k uduseniu. Zároveň platí, že treba v čas vyradiť zavinovanie, keď už bude aj minimálna šanca, že tvoje dieťatko sa bude vedieť pretočiť – toto je ale veľmi individuálne pri každom dieťati a rozdiel sa môže počítať v mesiacoch.

V rámci bezpečnosti nezabudni pod matrac postieľky alebo na dieťatko pripojiť aj monitor dychu počas spánku.

Stále platí aj to, že dieťa obliekaj na spánok podľa toho v akej teplote prostredia bude spať, takže inak ho budeš obliekať ak spáva v izbe s 18 stupňami a inak ak je tam 22 stupňov. Pričom nezabudni, že ani tebe a ani dieťaťu nevyhovuje vysoká izbová teplota na spánok. Pri nižšej izbovej teplote treba v prvých týždňoch siahnuť aj po ľahkej a mäkkej bavlnenej čiapke aj v interiéri.

Za každú cenu sa vyhni používaniu vankúšov a prikrývok, ak má tvoje dieťatko menej ako 12 mesiacov, pretože tento typ objemnej posteľnej bielizne môže spôsobiť náhodné udusenie. Príliš veľa textilu a materiálu z predmetov môže spôsobiť, že dieťatko bude príliš horúce, čo sa považuje za rizikový faktor syndrómu náhleho úmrtia (SIDS). Pred uložením dieťaťa ku spánku by si mal/a z postieľky tiež odstrániť všetky plyšové hračky. K správnemu spánku dieťatka dopomôže aj cirkulácia vzduchu, takže by postieľka nemala byť ovešaná rôznymi textilnými barierami a mantinelmi. Na fotku je to fajn, ale na spánok netreba a postieľku aj tak asi nemáš umiestnenú v prievane.

Potom tu máme spanie v kočíku, autosedačke, vajíčku atď, ale o tom inokedy. 🍼